پاسخنامه سؤالات فصل پنجم زمین شناسی سال سوم علوم تجربی قسمت سوم

پاسخنامه ی نمونه سوالات قسمت سوم مربوط به فصل پنجم ، ((قسمت سوم)) کاربرد کانی ها

 

1) بعضی از کانیها به علت دارا بودن رنگ ، جلا ، شکل ویژه بلور و سختی زیاد قیمتی یا نیمه قیمتی محسوب می شوند . مانند : آمتیست بخاطر رنگ زیبایش - کرندوم بخاطر سختی و رنگ زیبایش الماس بخاطر جلا و سختی بالایش

2) 1- آمتیست 2- یاقوت

3) از تغییر شکل گرافیت که کربن خالص است . الماس ، تحت فشار و گرمای فوق العاده زیاد و در عمق بیشتر از 150 کیلومتری بوجود می آید.

4) 1 دریاچه های گرم و کم عمق 2- تبخیر فراوان

5) یک نوع آهفیبول است . فقط در شرایط فشار زیاد و گرما ی کم تشکیل می شود . یک محل را با شرایط فشار زیاد را تعریف می کند .

6) کانسنگ یا سنگ معدن ماده ای است که به منظور استحصال فرآورده های ارزشمند معدنی ، استخراج و پالایش می شود. هر کانسنگ از دو بخش کانه یا کانی های ارزشمند و باطله یا کانی های بی ارزش تشکیل شده است .

7) بعضی از کانی ها مانند کوارتز را اگر در امتداد معینی فشار دهیم در دو انتهای آن الکتریسیته تولید می شود . به این خاصیت الکتریسیته در اثر فشار یا پیزو الکتریک گویند .

8) به محلی که یک یا چند کانسنگ از آن استخراج می شود ف کانسار می گویند . نسبت بالای کانه به باطله ، نوع کانی های ارزشمند و پایین بودن هزینه های عملیات استخراج .

9) آزبست ( پنبه نسوز ) یک نوع کانی دگرگونی است . دارای الیافت انعطاف پذیر است ، به آسانی نمی سوزد و گرما و الکتریسیته را خوب هدایت نمی کند. در عایق کار ی و تهیه ی پوشش های ضد آتش ، تهیه ی لنت ترمز ، پارچه یا ورقه های نسوز استفاده می شود .

10) در صنایع مختلف شیمیایی و الکتریکی ، در ساختن مداد ، (( زغال )) دینام الکترو موتورها ، در رآکتور های اتمی به عنوان کم کننده ی سرعت نوترون ها و در ماشینهایی که حرارت بسیار زیادی تولید می کنند به جای روغن(( کم کردن نیروی اصطکاک )) به کار می رود .

11) اگر تارهای آزبست از هم باز و شکسته شوند ، ممکن است در هوا شناور بمانند و همراه هوای تنفسی وارد ریها شوند و باعث ناراحتی های تنفسی شدید و در نهایت سرطان ریه شوند.

12) به صورت ترکیبات اکسید ، سیلیکات ، کربنات ، فسفات . در سنگهای آذرین ، رسوب و دگرگونی یافت می شود.

13) انواع دگرشیبی ، ماسه سنگی ، کنگلومرایی ، رگه ای و تمرکز سطحی .

14) الف ) در تهیه ی گل حفاری ، جهت حفاری های عمیق نفت و گاز ب) تهیه ی کود های شیمیایی فسفر دار و اسید فسفریک ج) در صنعت شیشه سازی تهیه ی کاغذ سمباده و ابزارهای الکتریکی و نوری د) به عنوان جواهر هـ) در صنعت کاشی سازی و چینی سازی و) تهیه گچ بنایی ز) تهیه طلق نسوز ج) به عنوان جواهر

/ 0 نظر / 21 بازدید