پاسخنامه فصل دهم علوم زمین سال چهارم علوم تجربی

پاسخنامه ی نمونه سوالاتمربوط به فصل 10 علوم زمین چهارم تجربی

1) در نظریه درجازا ، در مناطقی که آب و هوا مناسب سبب تشکیل جنگل های انبوه شده ، تنه درختان بر زمین افتاده و تودهای از مواد اولیه ی گیاهی در محل رویش گیاهان جمع شده و سپس سیلاب هایی که از محل می گذشتند ، گل ولای همراه خود را برجا گذاشته و روی موادگیاهی را پوشانیده و طی مراحلی به زغال سنگ تبدیل می شوند .

در نظریه دگرجازا ، سیلاب های موسمی و طغیان رودخانه هایی که از نزدیک جنگل ها می گذشتند سبب کنده شدن درختان شده و به دریا ها یا باتلاق ها حمل شوند و درآنجا توسط گل و لای رودها پوشانیده شده و طی مراحلی تبدیل به زغال سنگ می شوند .

2) به موادی که در طول مدت چند ماه یا چند سال جانشین شوند منابع تجدید شدنی گویند مانند : انرژی زمین گرمایی .

به منابع و موادی که تولید مجدد آنها به گذشت میلیون ها سال نیاز دارد مانند : زغال سنگ ، منابع غیر قابل تجدید گویند .

3) مواد دانه ریزی که همراه با بقایای موجودات نفت زا رسوب می کنند ، بعدها به سنگ تبدیل می شوند و به سنگ مادر معروف اند. پوش سنگ ، سنگی غیر قابل نفوذ می باشد که نفت نمی تواند از آن عبور کند .

4) نفت گیرها مخازن طبیعی مناسبی هستند که نفت در داخل آنها انباشته می شود . برای اینکه یک نفت گیر ایجاد شود ، اولاً باید سنگ مخزن مناسبی با تخلخل و قابلیت نفوذ خوب وجود داشته باشد ، ثانیاً باید روی آن با پوش سنگ پوشیده شود و ثالثاً وضعیت هندسی آن برای انباشته شدن نفت مناسب باشد . مانند : نفت گیر های تاقدیسی ، نفت گیر های گسلی ، نفت گیرهای گندنمکی و نفت گیرهای ریفی .

5) تراکم رسوبات سبب می شود که مایعات موجود از لجن خارج شده بدین ترتیب خروج آب و نفت از خلل وفرج زسوبات آغاز شده که به آن مهاجرت اولیه نفت می گویند .

پس از آنکه مخوط آب و مواد نفتی در داخل نفت گیر به دام افتاد ، در اثر اختلاف وزن مخصوص آب ، نفت و گاز، این سه بخش به تدریج از یکدیگر جدا می شوند ، که به این مرحله مهاجرت ثانویه نفت گویند .

6) اگر مولکول های تشکیل دهنده ی ترکیبات نفتی بزرگ باشند، نفت را سنگین و در غیر این صورت ، آن را سبک می گویند .

7) در صورتی که درصد گوگرد نفت زیادباشد به آن نفت ترش و در صورتی که گوگرد آن کم باشد آنرا نفت شیرین می نامند .

8) زیرا : الف) منابع فسیلی محدود است ؛ ب) استفاده از منابع مذکور در صنایع تبدیلی ارزش افزوده بیشتری را در پی دارد ؛ ج) مصرف این منابع با روند فعلی ، در آینده ی نزدیک کشور را به وارد کننده نفت خام تبدیل می کند ؛ د) مسئله آلودگی زیست محیطی و به مخاطره افتادن سلامتی انسان ها .

9) توانایی تولید الکتریسیته ی فراوان ، حذف آلاینده های زیان بار و خفظ میلیاردها تن از ذخایر زغال سنگ و نفت و گاز طبیعی .

10) اولاً باید مناطقی وجود داشته باشند که وزش باد در آنها تقریباً دائمی باشد . ثانیاً ، مقدار انرژی الکتریکی حاصل از این راه ، حداکثر فقط می تواند نیازهای محلی را برآورده کند و مشکل سرو صدای توربین ها و اشغال محل های وسیعی در کنار شهرها.

11) قرار دادن پنجره های ساختمان روبه سمت جنوب است ، که اگر با عایق بندی دقیق خانه ها توأم باشد، می تواند مقدار زیادی از انرژی خورشید را مورد مصرف قرار دهد .

12) انرژی زمین گرمایی از مجاورت سیالات یا محلول های داغ با ماگما یا سنگ های بسیار داغ حاصل می شود . برای دسترسی به این انرژی ذخیره شده در مخازن زمین گرمایی ، باید چاهی عمیق حفر گردد سیال خروجی از چاه ، عامل انتقال انرژی از مخزن به سطح زمین است .

13) مواد معدنی ، اجسامی هستند که به طور طبیعی در سطح یا اعماق زمین قرار دارند و ممکن است به صورت جامد ، مایع یا گاز باشند و تولید هر نوع فراورده های صنعتی ، وابسته به مواد معدنی است که از زمین گرفته می شود .

14) وقتی حجم عظیمی از ماگما سرد شود ، فلزات سنگینی که متبلور می شوند ، مایلند در قسمت پاییم محفظه ی ماگما رسوب کنند .

15) در فرایند تفریق ماگمایی ، چون آب و و مواد تبخیر شدنی دیگر ، همراه مواد اصلی متبلور نمی شوند ، درصد بالایی از بخش مذاب مانده ی ماگما را در آخر تشکیل می دهند و در این محیط ، که آزادی تحرک برای یون ها فراهم است ممکن است در آخر ، بلورهایی بسیار درشت آیند و سنگ های پگماتیتی شکل بگیرد .

16) پگماتیت ها بلورهای درشت کوارتز ، فلدسپات و میکا دارند که در صنایع مختلف کاربرد دارند .همچنین پگماتیت ها حاوی جواهرات قیمتی مانند: زمرد ، یاقوت و تورمالین و عناصری چون اورانیم و سزیم می باشند.

17) محلول های هیدروترمال در آخر فرایند های ماگمایی در لابه لای سنگ های دیگر تزریق می شوند . در طول سرد شدن ماگما ، یون های فلزی مختلف به همراه مایعات در بالای محفظه ی ماگما جمع می شوند و به سبب تحرک ، می توانند در سنگ ها نفوذ کنند و در آنجا منجمد شوند . رگه های طلا ، نقره و جیوه به این شکل تشکیل می شوند .

18) اسفالریت ، گالن ، کالکوپیریت و مانیتیت .

19) در محل های فرورانش رسوبات به اعماق زمین برده می شوند و تحت فشار و حرارت زیاد کانی های غیر فلزی مانند تالک و گرافیت تشکیل می شوند .

20) بوکسیت یک ترکیب مهم آلومینیم دار است که در اثر فرآیند هوازدگی بوجود می آید . بوکسیت در مناطق پرباران و گرم استوایی تشکیل می شود.

/ 0 نظر / 573 بازدید